סקרים כמפתח לאסטרטגיה בקמפיין

יוני 29, 2018
bechirot_3aml2g

רגע לפני שמתחילים: כך תגבשו אסטרטגיה לקמפיין

יש לכם תכניות גדולות וברור לכם בדיוק מה צריך להיעשות בעיר כדי שהדברים ייראו אחרת. טובים יותר. מצד שני, כדי שתוכלו לקבל את המנדט לפעול אתם צריכים לתכנן קמפיין בחירות שנשען על אסטרטגיה ברורה, כזה שמאפשרת לכם להגיע אל הבוחרים בצורה הטובה יותר, להעביר את המסרים שלכם ולרתום אותם למשימה שעל הפרק. השאלה היא איך בדיוק עושים את זה ואיך מגבשים אסטרטגיה נכונה.

1 – האם להקשיב לסקרים?

כולנו מכירים היטב את הסקרים הפוליטיים, ואנחנו גם מכירים את הביקורת הרבה עליהם. נדמה שהם מתקשים לנבא את התוצאות בצורה טובה באמת, כפי שגילו שמעון פרס, ציפי לבני ואפילו הילארי קלינטון. אלא שלצד הביקורת והמגבלות של כל אותם סקרים, חשוב לזכור שיש להם גם לא מעט יתרונות. כשבוחנים אותם לאורך זמן הם יכולים לספר לנו לא מעט על מגמות ושינויים בקרב הבוחרים, להצביע על הנושאים שמטרידים את התושבים בעיר וגם לספק תמונה כללית על האופן שבו המועמדים השונים מתנהלים ונתפסים בעיני הציבור.

אבל הבעיה העיקרית עם הסקרים הללו  – סקרי מנדטים – היא לא רק מרחב הטעות שבהם, אלא בעיקר היעדר הרלבנטיות שלהם למתמודד. התמונה המתקבלת מסקר מנדטים היא חד מימדית ושטוחה, ולא עוזרת לנו לקדם את המועמד. להיפך, במקרים רבים אנחנו רואים איך זה מוציא למתמודדים את הרוח מהמפרשים, צובמקום שיילחמו על הבחירות הם מתייאשיפ ופורשים בשל סקרים כאלה.

2 – איך הסקרים קשורים לאסטרטגיה?

כאמור, סקרים פוליטיים הם סקרים שיש עמם לא מעט בעיות, מטעות דגימה ועד סטיית תקן לא קטנה. מדגם שמונה כמה מאות תושבים מתוך רבבות מצביעים מתקשה לספק תמונה מדויקת, ובמקרים רבים עשויים להשפיע גם גורמים פסיכולוגיים, מלחץ חברתי, תחושת מבוכה או רצון לרצות את הסוקר ולתת לו את התשובה שהוא רוצה לשמוע (או את זה שהמשיב חושב שהוא רוצה לשמוע). עם זאת, סקרים מתאימים – כמו סקר עומק, סקר עמדות, וסקרי שטיח – בהחלט עוזרים לנו לגבש אסטרטגיה. זו ההזדמנות שלנו לשאול את השאלות החשובות, להבין מה מדאיג את הציבור, האם הוא מרוצה מרמת החינוך בעיר ואילו נושאים לא מקבלים מספיק התייחסות במסע הבחירות הזה. זו דרך נהדרת לתקשר עם הבוחרים טוב יותר, להקשיב ולתכנן את המהלכים הבאים.

3 – איך מתמודדים עם מגבלות הסקרים?

אז יש לסקרים יתרונות והם עוזרים לנו לגבש אסטרטגיה ולקבוע תכנית עבודה ברורה. מצד שני יש להם גם מגבלות בכל הקשור למגבלות הניתוחים הסטטיסטיים ולאופן שבו המידע נאסף. אלא שיש גם פתרון שעוזר לנו להתגבר על הפער בין שני אלה, ומספק למעשה תמונה טובה יותר: דו"ח פתיחה. הרעיון המרכזי שעומד בבסיסו של דו"ח פתיחה הוא הרעיון לפיו ניתן לתכנן אסטרטגיה ברורה למסע הבחירות לרשות המקומית על בסיס ממצאים של שני מחקרים מקדימים. המחקרים האלה יספרו לנו מי הם התושבים שלנו, מה מגמת הפתיחה, מה אפשר היה לצפות שיקרה אילו היו מתקיימות ממש היום הבחירות בעיר, ומה המצב שלנו בתוך הסבך הזה.

דו"ח פתיחה הוא פתרון אפקטיבי פשוט משום שהוא מעמיק ויסודי יותר. במקום לערוך סקר טלפוני קצר ולהסתפק במדגם לא מייצג (בלשון המעטה), אנחנו מקיימים שני מחקרי עומק. המחקרים האלה מאפשרים לנו להבין טוב יותר מה היא נקודת הזינוק שלנו. בהנחה שאנחנו יודעים מה היא נקודת הסיום (במקרה הזה היא די ברורה והיא תיבחן ביום הבחירות) נותר לנו רק עוד צעד אחד – תכנון הדרך לשם. כך, דו"ח פתיחה כולל לא רק ממצאים יבשים ונתונים בסיסיים אלא המלצות ברורות מאוד. עם ההמלצות הללו תוכלו לנתח את החלופות, להבין מה נדרש מכם כדי להשיג את התוצאות שלכם ולקבוע מה עושים מחר בבוקר, איך מתקשרים עם הבוחרים, איך מנהלים מטה באופן אפקטיבי, אילו מסרים יוצאים החוצה, איך, מתי ומי אחראי להם.

דרך טובה לבנות אסטרטגיה מנצחת

בפשטות, דו"ח פתיחה הוא כלי משמעותי מאוד שפורש בפנינו את המציאות כפי שהיא היום ומציע דרכי פעולה אפשריות כדי לפעול בדיוק לפי כללי המשחק – בדרך לניצחון. הרקע, הידע והכלים האלה הם שיעזרו לנו לתכנן אסטרטגיה טובה ומהלכים ברורים, במקום להתהלך ברחובות העיר ללא אג'נדה מסודרת או קשר למציאות.

× שלחו לי הודעה בWhatsApp